A Twitter hétfőn közölte, hogy megállapodott arról, hogy eladja magát Elon Musknak egy nagyjából 44 milliárd dolláros üzlet keretében, amely kiterjesztheti a milliárdos üzleti birodalmát, és a világ egyik leggazdagabb embere kerül a világ egyik legbefolyásosabb közösségi hálózatának élére.
Az ügylet, amely a vállalatot magánkézbe viszi, egy olyan pörgős időszakot zár le, amelyben a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója a Twitter egyik legnagyobb részvényesévé vált, helyet ajánlott és elutasított az igazgatótanácsban, és ajánlatot tett a vállalat megvásárlására – mindezt kevesebb mint egy hónap alatt.
Az üzlet feltételei szerint a részvényesek 54,20 dollárt kapnak készpénzben minden egyes Twitter-részvényükért, ami megegyezik Musk eredeti ajánlatával, és 38%-os prémiumot jelent a részvények árfolyamához képest egy nappal azelőtt, hogy Musk felfedte részesedését a vállalatban.
“A szólásszabadság a működő demokrácia alapköve, a Twitter pedig az a digitális főtér, ahol az emberiség jövője szempontjából létfontosságú kérdéseket vitatnak meg” – mondta Musk hétfői nyilatkozatában. “A Twitter óriási potenciállal rendelkezik – alig várom, hogy a céggel és a felhasználók közösségével együtt dolgozhassak ennek kibontakoztatásán”.

A Twitter igazgatótanácsa által egyhangúlag jóváhagyott üzlet várhatóan még idén lezárul. A tranzakcióra azt követően kerül sor, hogy Musk a múlt héten felfedte, hogy 46,5 milliárd dolláros finanszírozást irányzott elő a vállalat felvásárlására, ami nyilvánvalóan fordulópontot jelentett, és arra kényszerítette a Twitter igazgatótanácsát, hogy komolyan fontolóra vegye az üzletet. Az igazgatótanács vasárnap ült össze, hogy értékelje Musk ajánlatát.
“A Twitter igazgatótanácsa átgondolt és átfogó folyamatot folytatott Elon ajánlatának értékelésére, tudatosan összpontosítva az értékre, a biztonságra és a finanszírozásra” – mondta Bret Taylor, a Twitter független igazgatótanácsának elnöke egy nyilatkozatban, amelyben az üzletet “a legjobb útnak nevezte a Twitter részvényesei számára”.
A Twitter részvényei az üzlet bejelentését követően közel 6%-kal emelkedtek, és 51,84 dollár körül mozogtak, ami alig marad el az ajánlati áraktól. Az ügylet a részvényesek és a szabályozó hatóságok jóváhagyására vár.
A CNN által megszerzett belső üzenetben a Twitter vezérigazgatója, Parag Agrawal közölte, hogy hétfő délután Taylorral közösen tartanak majd egy megbeszélést, hogy válaszoljanak az ügylettel kapcsolatos kérdésekre. “Tudom, hogy ez egy jelentős változás, és valószínűleg feldolgozod, hogy ez mit jelent számodra és a Twitter jövőjére nézve” – írta.
Mit jelent Musk a Twitter számára
Musk egyszerre magas szintű és ellentmondásos Twitter-felhasználó. Több mint 83 millió követője van a platformon, amelyet az évek során a mémek megosztásától és a vállalatai megvitatásától kezdve a politikusok sértegetéséig, a Covid-19-ről szóló félrevezető állítások terjesztéséig és a transznemű közösségre tett sértő megjegyzésekig mindenre használt.
Musk az elmúlt napokban többször is hangsúlyozta, hogy célja a szólásszabadság megerősítése a platformon, és a Twitter “rendkívüli potenciáljának” felszabadításán dolgozik.

Hétfői nyilatkozatában Musk azt mondta, hogy “minden eddiginél jobbá akarja tenni a Twittert azáltal, hogy új funkciókkal bővíti a terméket, az algoritmusokat nyílt forráskódúvá teszi a bizalom növelése érdekében, legyőzi a spam botokat, és minden embert hitelesít”. Ettől függetlenül hétfőn egy tweetben azt írta, hogy reméli, “még a legrosszabb kritikusaim is a Twitteren maradnak, mert ezt jelenti a szólásszabadság”.
Néhány iparági szakértő mégis aggódik amiatt, hogy Musk Twitteren való szólásszabadság iránti vágya a platform gyűlöletbeszéd, félretájékoztatás, zaklatás és más káros tartalmak visszaszorítása érdekében végzett munkájának egy részét jelentheti. Mások megkérdőjelezték, hogy Musk visszaállíthatja-e Donald Trump volt elnök fiókját, amelyet tavaly év elején távolítottak el, mert a Capitol Riot után megsértette a Twitter erőszakra való felbujtás elleni irányelveit. Egy ilyen lépésnek jelentős következményei lehetnek a közelgő 2024-es amerikai elnökválasztásra.
Bár a Twitter kisebb, mint egyes közösségi média riválisai, mégis hatalmas befolyással bír az online és offline világban, mivel számos politikus, közéleti személyiség és újságíró használja, és néha mintaként szolgált más platformok számára a káros tartalmak kezelésében.
“Ne engedje, hogy a Twitter a gyűlöletbeszéd vagy a demokráciánkat aláásó hazugságok petri-csészéjévé váljon” – mondta Derrick Johnson, a NAACP elnöke a Musknak címzett nyilatkozatában hétfőn, az üzletet követően.
Új és bizonytalan korszak a Twitter számára
A Musk kezdeti ajánlata óta eltelt napokban sokan a vállalatot követve azon tűnődtek, hogy a Twitter megpróbál-e másik vevőt találni, különösen azután, hogy a vállalat mérgező pirulát vezetett be, hogy Musk számára nehezebbé tegye a vállalat megszerzését annak jóváhagyása nélkül.
De a CFRA vezető részvényelemzője, Angelo Zino hétfőn azt mondta, hogy a Twitter igazgatótanácsa komolyabban fontolgatja Musk ajánlatát, ami “abból a felismerésből eredhetett, hogy az igazgatótanács felismerte, hogy egy alternatív ajánlat egy ‘fehér lovagtól’ nehéz lehet, különösen a közösségi médiavállalatok eszközárfolyamának az elmúlt hetekben/hónapokban tapasztalt csökkenése után”.
Nem világos, hogy Agrawal – aki novemberben vette át a vezérigazgatói szerepet az alapító Jack Dorsey-tól – a felvásárlást követően is a vezető pozícióban marad-e. Musk korábban egy olyan mementót tweetelt, amelyben Agrawalt az egykori szovjet vezetőhöz, Joszif Sztálinhoz hasonlította. Musk a Twitter megvásárlására tett ajánlati levelében azt is közölte, hogy “nincs bizalma a vezetőségben”.
Az üzlet azonban véget vethet a Twitter mint részvénytársaság közel egy évtizedes káoszának, amely során a Twitter váltogatta a vezérigazgatókat, küzdött egy aktivista befektetővel, és küzdött a növekedés beindításáért és befolyásos felhasználói bázisának sikeres pénzzé tételéért.
Agrawal hétfői nyilatkozatában azt mondta, hogy “a Twitternek olyan célja és jelentősége van, amely az egész világra hatással van.” Hozzátette: “Mélységesen büszke a csapatainkra, és inspirálja a munka, amely soha nem volt még ilyen fontos”.
Clare Duffy, a CNN Business technológiai riportere a [email protected] címen érhető el.